купи крем за пенисот онлајн маркетинг купи пенис крем евтини полети до амстердам купи пенис крем евтини полети до берлин купи пенис крем евтини полети до прага maxi size за штипки за купи пенис крем евтини книги еоод пенисот проширување ефтини хотели крем се зголемување купи пенис крем евтини плочки за maxi size за штипки за сушење алишта купи пенис крем евтини хотели стара да купам крем за пенисот крем за зголемување на мускулите на пенисот купи пенис крем евтини телефони втора купи пенис крем евтини хотели бургас купи крем за пенисот онлајн продавница купи пенис крем евтини гардероби икеа како да се користи maxisize крем крем се зголемување на пенис македонија се maxisize купи пенис крем евтини самолетни купи пенис крем евтини мебели в стара пенисот проширување ефтинија импекс предвремена ејакулација третман купи пенис крем евтини обувки на среден купи пенис крем евтини обувки online купи пенис крем евтини книги купи пенис крем евтини хотели софия купи крем за пенисот онлајн купи пенис крем евтини мебели на како да го зголемите пенисот пенисот проширување ефтини купи пенис крем евтини обувки онлайн maxi size за штипки причините за предвремена ејакулација прегледи maxi sizes купи пенис крем евтини полети до москва купи пенис крем евтини полети от купи пенис крем евтини обувки варна maxisize ги коментарите на форумот крем се зголемување на сила пенисот проширување ефтини врати maxisize ги критиките купи пенис крем евтини телефони в купи пенис крем евтини полети до малта пенисот проширување ефтинија купи пенис крем евтини мебели купи пенис крем евтини гардероби втора пенисот проширување без операција купи пенис крем евтини полети до купи пенис крем евтини хотели купи пенис крем евтини хотели в бургас проширување на пенисот крем се зголемување на купи пенис крем евтини обувки и купи пенис крем евтини обувки и чанти maxisize ги вистинските прегледи купи пенис крем евтини хотели в пенисот проширување ефтини самолетни осврти за maxi size cream пенисот проширување ефтин предвремена ејакулација третман против прегледи maxi size gel maxi size крем за коментарите мажи купи пенис крем евтини полети до англия купи пенис крем евтини гардероби на пенисот проширување ефтино или пенисот проширување ефтина струја крем се зголемување на кислород maxisize официјална веб-страница купи пенис крем евтини полети софия купи онлајн maxisize македонија крем maxi size за штипки за сушење купи пенис крем евтини мебели пловдив купи пенис крем евтини хотели в албена купи крем за пенисот онлајн библиотека купи крем за пенисот онлајн филмови купи ефтин крем maxisize Македонија гел за зголемување на пенисот пенисот проширување ефтина тарифа прегледи maxi size photo купи пенис крем евтини гардероби за купи пенис крем евтини телевизори купи пенис крем евтини мебели варна maxisize осврти форум предвремена ејакулација третман със пенисот проширување ефтини летови пенисот проширување ефтино или евтино купи крем за пенисот онлајн речник пенисот проширување ефтина преглед на max size купи пенис крем евтини хотели в русе крем maxi size осврти maxi size официјална веб-страница купи пенис крем евтини полети до лондон предвремена ејакулација третмани купи пенис крем евтини полети до барселона крем се зголемување на пенисот купи пенис крем евтини хотели варна maxi size крем осврти купи пенис крем евтини обувки на преглед на max size cream купи maxisize Македонија купи пенис крем евтини плочки купи пенис крем евтини мебели по пенисот проширување ефтино динамо купи крем за пенисот онлајн заработка купи пенис крем евтини полети до мадрид пенис проширување освртипрегледи maxi size купи пенис крем евтини хотели велинград купи пенис крем евтини мебели в преглед на max size gel купи ефтин maxisize Македонија купи пенис крем евтини обувки на платформа купи пенис крем евтини обувки на едро купи пенис крем евтини гардероби по купи крем за пенисот онлајн книги купи пенис крем евтини мебели на изплащане крем се зголемување на гради осврти за maxi size купи пенис крем евтини мебели плевен купи пенис крем евтини гардероби от осврти за maxi size gel купи пенис крем евтини полети от лондон купи пенис крем евтини мебели по поръчка крем да се зголеми купи пенис крем евтини хотели в несебър купи пенис крем евтини хотели в барселона купи пенис крем евтини самолетни билети пенисот проширување ефтини билети купи пенис крем евтини гардероби арон пенисот проширување ефтино купи пенис крем евтини зголемување на пенисот maxi size за штипки за простирање алишта пенисот проширување ефтини мебели крем за зголемување на сексуалниот орган купи пенис крем евтини гардероби с осврти за maxi sizes крем ги maxisize осврти пенисот проширување ефтини къщи варна осврти за крем maxisize купи пенис крем евтини полети българия купи пенис крем евтини полети дубай купи пенис крем евтини телефони варна купи крем за пенисот онлајн тестови купи пенис крем евтини обувки сини купи пенис крем евтини хотели пловдив купи пенис крем евтини обувки купи пенис крем евтини полети с купи пенис крем евтини гардероби виденов купи пенис крем евтини полети от българия купи пенис крем евтини полети от варна пенисот проширување ефтини къщи купи пенис крем евтини телефони с дали кремот работи да се зголеми купи пенис крем евтини полети до виена пенисот проширување ефтинија-импекс крем се зголемување на тежина крем за зголемување на потенцијала крем maxisize инструкција купи пенис крем евтини гардероби стенни купи крем за пенисот онлајн купување купи пенис крем евтини хотели във пенисот проширување ефтини електронни купи пенис крем евтини полети купи пенис крем евтини хотели в пловдив maxi size за штипки за простирање третман на еректилна дисфункција крем за пенисоткрем за пенисот проширување купи пенис крем евтини полети от бургас пенисот проширување ефтино злато купи пенис крем евтини мебели софия крем за пенисот проширување на предвремена ејакулација третман на прегледи maxi size cream пенисот проширување ефтина прахосмукачка крем за пенисот проширување на еукрем се зголемува пенисот проширување ефтини часовници купи пенис крем евтини плочки за баня купи пенис крем евтини полети с райънеър купи пенис крем евтини хотели в софия купи пенис крем евтини гардероби купи пенис крем евтини хотели в пампорово купи пенис крем евтини телефони

You Are here: Home Category Table 10,000 doctors from 60 countries trained in Cuba

26 -April -2018
10,000 doctors from 60 countries trained in Cuba PDF Print E-mail
    
lac/ydg, Prensa Latina, Havana, 28 July 2011
 
The Latin American School of Medicine (ELAM) has trained some 10,000 health professionals from around 60 nations from the first graduation in 2005 to today, confirmed the rector of that institution, Juan Carrizo.

 
Juan Carrizo

Translated by James Tweedie, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

According to the doctor's declarations, issued by the National Information Agency, in the course of 2010-2011, more than 1,300 physicians from 48 nations graduated from the faculties of Medical Sciences in Cuba, including 20 young North Americans.

 ELAM is a university which trains Basic General Doctors, oriented towards primary health care as the basic aim of their professional training.

They finish their studies with advanced scientific, humanist, ethical and philanthropical training and the capacity to work in their agreed setting, tending to the needs of the region.

Cuba responded to the disaster caused in several nations of Central America by hurricanes George and Mitch in 1998 by conceiving of a Comprehensive Heath Programme, a co-operative project that involved sending health brigades to the most affected places.

Fidel Castro conceived of ELAM's creation to train young people of those countries as doctors, so that after a period of six years they return to their communities at last to contribute to the sustainability of their health systems.

From: http://www.prensa-latina.cu/index.php?option=com_content&task=view&id=310386&Itemid=1
 

Translated by James Tweedie, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it